Hranice v srdci čeština slovenština
Projekt TS Ostrava a RTVS Tento projekt je spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj. Společně bez hranic.

Epizody

Závrší

V této krajině na česko-slovenském pomezí se potkávají hranice čtyř chráněných krajinných oblastí. Jsou to Javorníky, na které z moravské strany navazují Bílé Karpaty. Na Slovensku pak vrcholky a doliny Kysúc, přecházející do Bielych Karpat. Na česko-slovenském pomezí není zřejmě jiné místo s tak romantickou dominantou, jakou je skála načervenalé barvy nad vesnicí Červený Kameň. Je to krajina bukových lesů, krajina luk a pastvin, přírodních atrakcí a venkovské architektury.

Rodákem z Návojné na moravské straně je historik a znalec krajiny Aleš Naňák. Od dětství se tady toulá pomezím a poznává přírodu i místní lidi.

„Ty tři vesničky, tedy Návojná, Nedašov a Nedašova Lhota, tvoří společně oblast, kterou nazýváme Závrší,“ vypráví Aleš Naňák na louce nad Návojnou. „Ať pojede od moravské strany, od Valašských Klobouků a Brumova, nebo z té strany slovenské, tak je to sem k nám vždy přes vrchy. Tak proto Závrší.“

Tato krajina na pomezí je plná příběhů a tajemství, které čekají na své odhalení. Každý kříž, každý vrch, památeční strom by tady mohl vyprávět o událostech a obrazech, kterých byl svědkem. Přímo na hranici vymezující moravskou a slovenskou stranu pomezí žije Anna Pagáčová. Narodila se v Červeném kameni. Později přesídlila do Půchova, kde byla učitelkou, ale do své rodné vesnice se teď opět vrátila. Putuje po kopcích a stráních, kde objevuje zapomenuté příběhy. A sepsala je už do několika knih.

„Znám mnoho písní, které oslavují Moravu. Ale ani jedna z nich nedokáže vystihnout ten překrásný svět, který tady pozoruji ze slovenské hranice,“ vypráví Anna Pagáčová před svým domem na hranici. „Možná, že ten krásný obraz krajiny dotvořil kříž na rozcestí mezi Slovenskem a Moravou.“

Vesnicí, kterou při putování touto krajinou na česko-slovenském pomezí nemůžeme minout, je Horní Lideč na moravské straně. Od roku je 2012 láká Horní Lideč k návštěvě svým velkolepým betlémem. Figury a krajinu betléma vytvořilo patnáct řezbářů z Česka a Slovenska. Je to mimořádný projekt, který má symbolizovat česko-slovenskou vzájemnost na pozadí biblické události – narození Ježíše Krista. Součástí expozice betléma je film natočený v krajině Horní Lidče kameramanem Martinem Žuchou.

Sedě na balvanu v masivu přírodní dominanty jménem Čertovy skály vzpomíná Martin Žucha na dětství. „Čertovy skály mne vždy fascinovaly. Cestou pod jejich úpatím jsem jezdíval nejméně jednou měsíčně na Slovensko, protože můj tatínek pochází ze slovenské vesnice Nové Bošáce. Takže, když jsem dostal možnost natočit film pro betlém v Horní Lidči, těšil jsem se, že se do téhle krajiny mohu vracet.“

Hluboká víra v Pána Boha je v tomto kraji důležitá. Lidé s ji tady nosí ve svých srdcích od nepaměti. Dokladem toho jsou četné sakrální památky roztroušené v krajině, jak je tam církev a obyvatelé po staletí budovali. Křesťanská víra rovněž propojuje věřící obyvatele po obou stranách hranice. Jsou tady schovaní pod hraničním hřebenem, odděleni hraničními kopci, ale díky víře v Boha a lásce k horám jsou si velmi blízcí.

Celá fotogalerie