Hranice v srdci čeština slovenština
Projekt TS Ostrava a RTVS Tento projekt je spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj. Společně bez hranic.

Epizody

U starých Slovanů

I tak bychom mohli nazvat mikroregion, který je plný kontrastů a historie. Nacházejí se zde některé z nejstarších a nejvzácnějších staroslovanských - velkomoravských památek ve střední Evropě - Slovanské hradiště v Mikulčicích a Kostel sv. Markéty Antiochijské v Kopčanech. Předpokládá se, že mikulčické a kopčanské památky jsou datované do stejného období a tvořily někdy jeden celek.

Jen pár metrů od kopčanského kostelíka se nachází staletá lípa, která v roce 2018 vyhrála soutěž - Strom Slovenska. O kostelík i lípu se stará Peter Kubán, místní nadšenec historie a amatérský archeolog.

Slovenská dominanta - město Holíč, je zase místem, kde najdete unikátní Holíčský zámek, někdejší letní sídlo Marie Terezie a jejího manžela.

Na moravské straně, v Čejkovicích zase dominuje vinohradnictví. První vinnou révu sem prý přinesli templáři ještě v 16. století. Zůstaly po nich nejen krásné vinice, ale i templářské sklepy, které se rozprostírají pod zámkem.

Vinařská tradice je neodmyslitelně spjata s tímto krajem. "Já si myslím, že my tady máme takovou povahu, že my to víno k pravdě tak úplně nepotřebujeme. Když mě někdo štve, tak mu to řeknu a hotovo. Samozřejmě, s pohárkem to je lepší, a ještě to pak lépe ten člověk, kterého se to týká, přijímá. Ve víně určitě pravda někde je. Ale nikdo neví, ve kterém pohárku,“ říkají Škrobákovi.

Rodina Škrobáků je jedna z nejstarších vinařských rodin v Čejkovicích. "Příběh našeho vinařství je současně příběhem naší rodiny. Naše rodina je již po generace pevně spjata s Čejkovicemi a s pěstováním révy vinné. Vinařství bylo vždy součástí života v Čejkovicích:  "Přestože jim v čase komunismu vinohrady znárodnili, při víně zůstali a dnes vlastní úspěšnou firmu, v níž pracuje celá rodina.

V katastru obce Kátov se nachází naučná stezka Katovská mrtvá ramena. Vede kolem Kátovského ramene, zahrádkářské osady Baráky, až k řece Moravě, která tvoří přirozenou hranici s Českou republikou. Její délka je přibližně 6 km a její terén je nenáročný, vhodný na procházky v každém ročním období a pro všechny věkové kategorie. Nejlepšími průvodci tímto územím jsou členové turistického klubu v Holíči.

Aktivní důchodce Rudolf Roučka je Hodoníňan, který se přestěhoval do Holíče kvůli manželce a sžil se s místní kulturou. Jeho celoživotním koníčkem je atletika a trenérství, kterému se věnuje dodnes. Je pamětníkem starých časů, kdy na hranici vyrostla celnice. Zároveň je spoluzakladatelem běžeckých závodů města Holíč.

Celá fotogalerie