Hranice v srdci čeština slovenština
Projekt TS Ostrava a RTVS Tento projekt je spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj. Společně bez hranic.

Epizody

Střecha Beskyd

Přestože "Beskydy" původně označovaly holé, lidmi vyklučené a obhospodařovávané louky na vrcholcích hor, dnes postupně zarůstají. Ráz hornaté vlašské krajiny se sice lety mění, ale neubírá mu to na kráse a přitažlivosti místní přírody, která již od dob první republiky přitahovala tzv. letní hosty - "lufťáků". Právě horská obec Horní Bečva jako brána do Moravskoslezských Beskyd si vybudovala renomé turistického centra v lokalitě s více než 500 soukromými chatami, desítkami hotelů a rekreačních zařízení, přehradou či množstvím cyklostezek směřujícím do Polska a na Slovensko.

Ačkoliv hospodářství je zde oproti minulosti poměrně málo, stále se najdou místní, kteří udržují otcovské role. Svatopluk Divín - místostarosta, šéf dobrovolných hasičů a hospodář, si hluboký vztah k rodnému kraji uchoval. Za manželku si vzal dívku z druhé strany hranice - z Makova, a tak vedle hospodaření pěstuje i československé vztahy. V tomto kraji však československá manželství jsou docela běžná, přičemž prý platí drobné pravidlo - místní junáci se žení na Slovensko a švarné nevěsty se vdávají do Čech...

Lidská srdíčka hranice nijak nezasáhla. Vznik státních hranic v roce 1993 se však poměrně negativně dotkl slovenské obce - Makov, protože hraniční přechod vedl přímo přes vesnici a oddělil tak obyvatele osady Trojačka od ostatní vesnice. Manželé Vavříkovi dnes mají slovenské i české občanství, českou SPZ a české lékaře. Poznali se a prožili celý život na Moravě. Do rodného domu se vrátili až na stará kolena. Přesto se oblast postupně vylidňuje a mění se spíše na chatařskou lokalitu, která stále více nabírá i turistický rozměr.

Makov spojuje s Horní Bečvou nejen manželství, cyklostezky, hraniční hřeben Javorníků a Beskyd, ale i dobré sousedské vztahy. O jejich pěstování se snaží na obou stranách hranic i místní učitelé, kteří organizují společné aktivity pro své žáky. Velmi oblíbená je turistika, přetahování se s lanem přes hranici, či klasické slovní hry - velbloud vs. ťava, želva vs. korytnačka... Velmi aktivní je učitelka Elena Rusnáková, která založila neziskový fond Makovská zrnka na podporu aktivit pro děti a dobrých věcí v obci. Mimo jiné už stihli vybudovat naučnou stezku i stříšku nad pramenem řeky Kysuce.

K obohacení a zpříjemnění pobytu v kraji přispívá i vášeň Josefa Šimíka, bývalého celníka, který je známý tím, že se mu jde těžko dovolat, protože se stále toulá po horách. A když není tam, určitě vyřezává ve své dílně dřevěné sochy medvědů, zbojníků, lesních mužíků a nejnovější dřevěné lavičky k turistickým chodníčkům…

Kromě milovníků zimních a letních sportů si určitě přijdou na své i ti, kteří hledají kousek historie - například v nedalekém Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm - který celoročně připravuje pro návštěvníky a milovníky folklóru a tradic lákavý program...

Celá fotogalerie